Eheim Professionel 3 är ett högpresterande ytterfilter utvecklat för stora akvarier. Filtret finns i två olika modeller, en standardversion utan värmare och en variant med integrerad värmare för en smidig och diskret installation i akvariet.
Den fyrkantiga filterbehållaren ger hög stabilitet och stort filtervolym samtidigt som den är lätt att placera. Ett stort förfilter sitter högst upp och fångar grov smuts, vilket förlänger rengöringsintervallen för de tre biologiska filterkorgarna. Med Eheim High Performance Ceramics arbetar filtret extremt tyst och är konstruerat för lång livslängd. Hjul på undersidan underlättar transport och ett inbyggt flödesindikator meddelar när rengöring behövs.
Den fyrkantiga filterbehållaren ger hög stabilitet och stort filtervolym samtidigt som den är lätt att placera. Ett stort förfilter sitter högst upp och fångar grov smuts, vilket förlänger rengöringsintervallen för de tre biologiska filterkorgarna. Med Eheim High Performance Ceramics arbetar filtret extremt tyst och är konstruerat för lång livslängd. Hjul på undersidan underlättar transport och ett inbyggt flödesindikator meddelar när rengöring behövs.
| Professionel 3 | 1200XL | 1200XLT |
|---|---|---|
| Akvarievolym | 400 - 1200 liter | 400 - 1200 liter |
| Vattenflöde | 1700 l/h | 1700 l/h |
| Effekt | 25 Watt | 25 Watt |
| Filtervolym | 12 liter | 12 liter |
| Filterkorgar | 1st | 2st |
| Mått | 330 x 330 x 567 mm | 330 x 330 x 567 mm |
| Passar | Söt- och saltvatten | Sötvatten |
| Värmare | Nej | Ja |
| Tillv. artnr. | 2080010 | 2180010 |
| Varumärke | Eheim |
|---|---|
| Färg | Grön/Grå |
| Bredd | 33,00 cm |
| Höjd | 56,70 cm |
| Djup | 33,00 cm |
| Effekt | 25 W |
| Modell | Professionel 3 |
| Tankvolym | 400-1200 liter |
| Vattenflöde | 1700 l/h |
Skriv din egen recension
Fler produkter från Eheim





